Számítástechnika, Informatika

Minden ami Computer! Nick Rivers Informatikai oldala

hidden hit counter



hit counter dreamweaver

Online enciklopédia


 

Néha előfordul, hogy a rovat cikkeiben ismeretlen szakkifejezéssel találkozik a kedves Olvasó. A közelmúltban Magyarországon is elindult egy online enciklopédia projekt, a világméretű Wikipedia projekt részeként. Több tudományágra is kiterjed, de ebben a rovatban természetesen a számítástechnikával kapcsolatos részére szeretnék rávilágítani.

 

A Wikipedia bemutatása


http://hu.wikipedia.org

A Wikipédia egy többnyelvű, nyílt tartalmú, közösség által fejlesztett lexikon (kalendárium és napi hírek jellegű információkkal) amit a nonprofit Wikimedia Foundation üzemeltet. A Wikipédia célja, hogy az általános lexikonokhoz hasonlóan az emberiség közös tudásanyagáról adjon információkat, tájékoztatást vagy magyarázatot. (Nem célja a nem közismert személyek vagy fikciók magyarázata, vagy a személyes publikációk támogatása.)
A Wikipédia egy WikiWiki ami azt jelenti, hogy bárki - téged is beleértve - szinte bármit szerkeszthet csupán azzal, hogy kiválasztja a "Szerkeszd ezt a lapot" hivatkozást, ami minden cikk alján, tetején olvasható.
Az angol nyelvű projekt 2001. január 15-én indult, a magyar változat pedig 2003. július 8-án látta meg a napvilágot (lecserélve az előtte üzemelő magyar részt, mely a régi szoftveren futott és gyakorlatilag nem tartalmazott hasznos információt), és azóta már 4190 szócikket tartalmaz. Emellett több, mint 50 nyelven készülnek szócikkek a világ minden részéről érkező szerkesztők tollából (illetve bitjeiből). Ahogy telik az idő, egyre több ember szerkeszti a szócikkeket, és így azok egyre jobbak lesznek; a Wikipédia mindig jobb lesz holnap, mint tegnap volt.
A magyar Wikipédia rész az eredeti projekt nemzeti nyelvű része. 2003 júliusában az angol részben több mint 140 000, a nemzeti nyelvű részekben pedig több, mint 75 000 szócikk volt olvasható és szerkeszthető.
A Wikipédia teljes tartalmát a GNU Szabad Dokumentációs Licenc alapján lehet használni. Minden hozzájárulás a készítőjének "tulajdona" marad, de a szabad licenc biztosítja azt, hogy ez a tartalom a jövőben is mindig szabadon felhasználható és reprodukálható maradjon. Ezzel kapcsolatban több információt találhatsz a szerzői joganyagban.
Megjegyzés: A Wikipédia elhatárolódik minden olyan cikktől amelyek más felhasználókra nézve sértők, durvák stb. vagy trágár szavakat tartalmaznak, és fenntartja a jogot ezen lapok törlésére, vagy a trágár módosításokat megelőzendő a lapok lezárására. Ezzel kapcsolatban több információt találhatsz a zárt lapok irányelve oldalon.

 

 

A HUPWiki

http://www.hup.hu/wiki/wiki.phtml A HupWiki egy WikiWiki projekt, amelynek célja egy teljes és pontos nyílt tartalmú UNIX/Linux/BSD/szabad szoftver (pontosabban a HUP témaköreihez kapcsolódó) információs háttértár elkészítése. A HupWiki 2004. január 4-én indult, jelenleg 1079 szócikk található benne. Látogasd meg a Segítséget és kísérletezz a homokozóban hogy megtanuld, hogy tudsz te is szócikkeket szerkeszteni. Ha már szerkeszted a HupWiki-t, de kérdések merülnek fel benned, akkor irány a Kocsmafal. Hol kezdjem a munkát? Mondjuk a hiányszócikkeknél vagy a kiegészítésre váró oldalaknál, de végignézheted az összes szócikket is. Hogy nézzen ki egy kidolgozott oldal? A kidolgozott oldalra jó példa ez: Pegasos Mottó: "Shut up and hack!" azaz "Fogd be a szád, és hackelj!" - Theo de Raadt Most pedig, az ízelítő kedvéért, következzen néhány cikk a HupWiki anyagából:

 

 

TCP, VoIP, MAC

TCP
Transmission Control Protocol

Bevezető
Az Internet-en használt kapcsolatorientált kommunikációs protokoll, ellentétben az UDP -vel. Gyakran használják, mert könnyen kezelhető, viszont ezt a hatékonyságban kell megfizetni.
Történet
Az ArpaNet idején alkották meg, fejlesztését az USA kormánya támogatta, később szabadon felhasználható és terjeszthető protokollá vált, melyet ma is előszeretettel alkalmaznak a gondos megtervezés miatt.
Referenciák
Leírása a 7-es számú szabványban van, ami megegyezik a 793-as rfc-vel.
Leírás
Az interneten használt TCP/IP modell, az alábbi rétegekből épül fel:
• Egyéb felső szint, mint pl. az alkalmazás
• TCP
• Internet Protokoll
• Kommunikációs hálózat
(Vö. az ISO 7 rétegű OSI modelljével)
A TCP egy megbízható folyamat-folyamat közti kommunikációra alkalmas protokoll célját szolgálja. Tudása:
• Alapvető adatátvitel: Egy oktettekből álló folytonos adatfolyam átvitelére látja el, úgy hogy a bájtokat szegmensekre bontja szét. Időnként szükség lehet arra, hogy meggyőződjünk róla, hogy minden elküldött adatot a túloldal megkapott, ezért a TCP definiál egy push műveletet, mely arra szolgál, hogy minden még el nem küldött adatot elküldjünk, illetve meggyőződjünk róla, hogy minden elküldésre szánt adat megérkezett. A fogadó oldal ebből a push műveletből semmit sem érzékel.
• Megbízhatóság: A TCP dolga az elveszett, megsérült, megduplázódott, nem helyes sorrendben érkezett csomagok érzékelése, és ezek kiküszöbölése. Ezt úgy éri el, hogy minden egyes kiküldött oktetthez tartozik egy sorszám, és a fogadó oldalnak pozitív megerősítést kell adjon a megérkezett oktettekről. Ha egy bizonyos időn belül nem jön pozitív megerősítés, akkor az adatot újraküldi a küldő oldal. Mindamellet ez a sorszám arra is jó, hogy a fogadó oldal a nem helyes sorrendben jött adatokat helyesen sorba tudja rendezni és észlelje a duplázódásokat. Az adatok sérülésének észrevételére pedig ellenörzőösszeget használ.
• Adatfolyam vezérlés: A TCP egy úgynevezett ablakot használ az adatfolyamvezérlésre. A küldő oldal egyszerre pozitív megerősítés nélkül nem küldhet több oktettet, mint amekkora a fogadó ablaka.
• Multiplexitás: Mint említettük a TCP folyamat-folyamat közti kommunikációra szolgál, azonban egy Hoszton több folyamat is futhat, és több is akarhat párhuzamosan kommunikálni, így a TCP a hoszton ún. portokat használ. A kapcsolat kommunikációnál használt hálózati címe, és a TCP port együtt adják az ún. socket-et és a socketekből álló egyértelmű párokkal azonosítjuk a kapcsolatot. Minden egyes hoszt saját feladata, hogy a feladatok számára portokat biztosítson egy hozzárendeléssel(bind()).

 

• Kapcsolatok: A megbízhatóságot, és az adatfolyamvezérlést már említettük. Ezek arról szólnak, hogyan kell létrehozni és karbantartani a kapcsolatokat. Ezen információk együttese alkotja a kapcsolatot, beleértve a socket-et, a sorszámot és az ablakméretet. Amikor két folyamat kommunikálni szeretne, előbb létre kell hozni a kapcsolatot és ha a kommunikációt befejezettnek tekintik, akkor azt le kell zárni és a használt erőforrásokat fel kell szabadítani. Lévén a kommunikációt egy nem feltétlenül megbízható alapokra helyezett hálózaton kell lefolytatni, így a kapcsolat létrehozásához kézfogási (Handshake) mechanizmusokat kell beépíteni.
• Megelőző biztonság: A TCP-t használó esetekben, ha nincs minden érték előre megadva, akkor a TCP gondoskodik helyes default értékek használatáról, és beállításáról. (Pl. kapcsolódó kliens esetén automatikusan kap portot, ha nem adunk meg külön ablakméretet, akkor az OS TCP kezelő része ad meg ilyet, stb.)
Lásd még: RTP, UDP, Socket programozás


VoIP
A VoIP a Voice-over-IP, vagyis ip-feletti hangtovábbítást jelent. Előnye, hogy meglévő IP összeköttetéseken lehetővé válik beszédinformáció, tipikusan telefonbeszélgetések továbbítása, így költségmegtakarítás érhető el, mivel nincs, vagy kevesebb szükség van a hagyományos PSTN rendszerekre. Természetesen egyre több gyártó támogatja eszközeiben a VoIP-t.
Jelenleg a VoIP legelterjedtebb szabványa a H.323, melyet az ITU tart karban. A H.323 egy 'umbrella' protokoll, mely további alprotokollokat (H.225, H.245, codek-ek) gyűjt maga alá.
A H.323 ellenfele lehet a SIP, melyet az IETF fejleszt. Ez a HTTP-hez hasonlóan text alapú üzenetekkel kommunikál, valamint lehetővé teszi a kommunikációt mind TCP, mind UDP felett. A SIP esetében a kapcsológépek intelligenciája egyre inkább a végberendezésekbe, alkalmazásokba helyeződik át.
VoIP a telefonálás evolúciója
Miután az internet a zeneipart mélyen megrendítette, úgy tűnik, hogy most a telefontársaságok következnek, mivel ma az interneten keresztül jó minőségű ingyenes telefonálás lehetséges. A módszer egyszerű: amíg a hagyományos telefonálás esetén a beszélgetés ideje alatt egy külön vezetékre, a telekommunikációs csatorna rezerválására (mobil) van szükség, ami drága és nem használja ki gazdaságosan a sávszéllességet, addig a VoIP technológia a hangot kis adatcsomagokra bontja, és ez így jut el a beszélgető partnerhez. Ehhez nem szükséges egy külön csatorna folyamatos fenntartása és gyakorlatilag teljesen mindegy, hogy a beszélgető fél Budapesten vagy New Yorkban van. Erről többet: http://www.iphonet.net

Media Access Control
A közeghozzáférést szabályozó hálózati réteg. MAC-cím: azonos lokális hálózatban levő (azaz egy ütközési tartományon belüli) hálózati csatolófelületek (interfészek) egyedi azonosítására szolgáló fizikai cím. Ethernet hálózatok esetén ez egy 48 bites hexadecimális szám, amely alapesetben minden ethernet interfésznél különböző. A hálózatiprotokoll-verem legalsó szintjén címez tehát, az ismerős IP, TCP, stb. rétegek erre épülnek rá.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 55
Tegnapi: 76
Heti: 1 133
Havi: 1 988
Össz.: 242 059

Látogatottság növelés
Oldal: Online Enciklopédia
Számítástechnika, Informatika - © 2008 - 2024 - nickrivers.hupont.hu

Ingyen honlap és ingyen honlap között óriási különbségek vannak, íme a második: ingyen honlap

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »