Java, W@P, GPRS
Java
A Java egy magas szintű, processzorfüggetlen, tehát könnyen hordozható, egyik típusú számítógépről a másikra könnyen adaptálható programnyelv.
Másfelől a Java egy alkalmazásplatform, melyet a különböző típusú számítógépeken valósítanak meg, hogy azok futtatni tudják a Java nyelvű programokat.
A Java programnyelvnek megalkották egy „szűkített” verzióját, ez a Java Micro Edition (J2ME), mely kifejezetten kis képernyővel, kevés kezelőszervvel, kisebb erőforrásokkal rendelkező eszközök (pl. mobiltelefon) számára ideális.
A Siemens Java-technológiát ismerő mobiltelefonjai háttértárukon tárolják a Java-programokat, melyeket szerverekről rádiós adatátvitellel lehet oda letölteni. (Egyes típusokra PC-ről is fel lehet tölteni alkalmazásokat, kábelen vagy IrDA-n keresztül). A mobilokban megvalósításra került egy Java platform, mely interpretálja, értelmezi a Java-programok utasításait.
Az egyes mobilokra írt Java-programok jobbára csak az adott készülék sajátságaiban (képernyőméret, gombok) térnek el, a törzsük egyforma – így könnyen írhatók át egyik telefontípusról a másikra.
Természetesen egy ilyen nyelvben megírható applikációk sokféleségének csak a fantázia szab határt: noha többségük játék, sok-sok hasznos program is van, pl. e-mail kliens, számológép, emlékeztetőlista, stb. A felhasználó – amennyiben jártas a Java nyelvben – természetesen saját magának is készíthet alkalmazásokat, saját igényei szerint. Ehhez a Siemens ingyenesen elérhető fejlesztőkészletet (leírás, alkalmazáskönyvtár, interface fejlesztőrendszerekhez, emulátor) biztosít fejlesztőpartnereknek szóló oldalain.
A letöltés folyamata általában úgy zajlik, hogy a felhasználó a telefon WAP-böngészőjével egy olyan WAP-oldalra jut, melyen a programokról információk találhatók, esetleg bemutató képek, majd egy olyan link, mely a letöltést megindító fájlra (*.jad) mutat. Ez a fájl tartalmazza a tulajdonképpeni applikáció (*.jar) helyét, melyet a telefon a megadott helyről úgy tölt le, hogy egy szokványos Internet-kapcsolatot épít ki.
Java használatakor három fájlfajta fordulhat elő:
JAD fájl (Java Descriptor)
Ezek a fájlok tartalmazzák az alkalmazással (JAR fájl) és a letöltési címmel kapcsolatos adatokat. Ha aktivál egy JAD fájlt, létrejön az Internet-kapcsolat és megkezdődik a futtatható alkalmazások letöltése.
JAR fájl (Java Archiv)
ez a fájl tartalmazza a futtatható alkalmazást. Ha elindít egy JAR fájlt, elindítja az alkalmazást.
Kombinált fájlok
Ezek a fájlok úgy jönnek létre, hogy JAD fájlok segítségével tölt le JAR fájlokat. Ebben az esetben a JAD fájlt csatolja a JAR fájlhoz.
W@P
A WAP (Wireless Application Protocol) tulajdonképpen szabványok sora, melyek biztosítják, hogy bizonyos hálózatok és a velük működésben lévő mobiltelefonok számára egyes - speciális formában meg- és átírt - Internet oldalak elérhetővé váljanak. Lényegében lehetővé teszi az Internet mobil elérését telefon-kijelzőnyi méretben. Természetesen a régebben megszokott honlapok ettől még nem válnak elérhetővé, azokat újra kell írni és a készülékek megjelenítési képességeihez illetve a GSM rendszer átviteli sebességéhez igazítani. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a felhasználó bizonyos mobiltelefonokkal (ilyen pl. az új Siemens C35i, M35i és S35i) az előre kialakított honlapok között szörfözhet és számos információt (pl. újsághíreket, közlekedési információkat, tőzsdehíreket, időjárás-jelentést, moziműsorokat, ajánlatokat stb.) lekérdezhet, sőt interaktív szolgáltatásokat (pl. elektronikus banki szolgáltatásokat) is igénybe vehet. Lehetőség nyílik ezenkívül e-mailek lekérdezésére külső postafiókból, telefonkönyv, szótár használatára, különféle keresők, portálok léteznek, sőt egyes oldalakon játszani is lehet a WAP-on keresztül.
A WAP-szabvány első verziója az 1.0 volt, melyet az S25 készülékben található böngésző támogat. A C35i, M35i és S35i készülékek az 1.1-es, hazánkban is kizárólag elterjedt verziót ismerik, így mindegyik magyar szolgáltató WAP-szolgáltatásával együttműködnek. A készülékekben lévő Phone.com által licenszelt mikroböngésző adathívással éri el a WAP-átjárót, 9600 baudos sebességgel.
A Siemens telefonok különösen jól kezelhetők, egyetlen gombnyomással automatikus hozzáférést biztosítanak a WAP-hoz, egyszerű kezelőfelületükkel mindenki számára elérhetővé teszik a használatát, műszaki, számítástechnikai előképzettség nélkül. A 35-ös készülékek több szolgáltatói WAP-profilt is képesek tárolni és - hálózattól függően - lehetőség nyílik a kedvenc oldalak könyvjelzőként való tárolására is. Természetesen navigálás közben megnézhetjük az aktuális URL címet, és ha egy adott oldalt akarunk megnézni, beírhatjuk az ismert címet. A készülékek képernyőjének kiosztása variálható, azaz választhatunk, hogy a státuszinformációk helyett a teljes képernyőt a WAP oldal töltse-e ki.
A GPRS (General Packet Radio Service) egy olyan mobil adatátviteli technológia, amelynél az adatok apró csomagokként továbbítódnak, hasonlóan az internetes adatkommunikációhoz. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy a készülék ne csak egy beszédcsatornát használjon folyamatosan, hanem az adatátviteli igénytől függően akár többet párhuzamosan, vagy küldött adatok híján egyet sem.
A GPRS technológiával alapvetően minden olyan alkalmazás használható, amelyhez adatátviteli kapcsolatot kell létesíteni. A GPRS-sel lehetővé válik, hogy Ön az átvitt adatmennyiségtől függően fizessen. Segítségével elérhető, hogy egy-egy csomag erejéig kapcsolódjon fel a hálózatra, így számítógépe akár egész nap on-line lehet.
A GPRS technológia további előnye a nagyobb adatátviteli sebesség, amely a készüléktől és a hálózattól függően változik. A jelenleg elérhető GPRS készülékek esetében a maximális adatátviteli sebesség az alkalmazások felületén kb. 30 kbit/s, amely megközelíti a vezetékes internet-elérés sebességét. A GPRS technológiával a közeljövőben akár a 53 600 bit/sec sebesség is elérhetővé válik.
A Siemens legújabb két készüléke, az S45 és az ME45, támogatja a GPRS szolgáltatást, mégpedig jelenleg a GPRS Class 4-et. Az ősz folyamán a telefonokban alkalmazott software frissítésre kerül sor, mely egyéb dolgok mellett a GPRS-hozzáférésben is tartalmazni fog újdonságokat: Class 8 támogatás kerül a telefonokba, amellyel a downlink sebesség további növekedése várható.
Az adatátvitel adatkapcsolaton, a szolgáltató előre beállított behívópontján keresztül történik. Ez a kapcsolat adatok cseréjére, pl. internet-hozzáférésre vagy játékok és alkalmazások letöltésére, valamint WAP-szolgáltatások igénybevételére használható
Nick