Zenehalgatás a Neten
Ha már unod az MP3-aid, érdemes megpróbálkoznod a netes rádióadókkal. Összegyűjtöttük a szerintünk legjobbakat.
Egy netes rádióadóra felcsatlakozni az egyszerűnél is egyszerűbb, ráadásul igazi gyöngyszemeket lehet találni. Amióta pedig megszűnt ingyenesnek lenni a last.fm, a többi online rádióállomás látogatottsága megnőtt, hiszen nem sokan szeretnek fizetni egy internetes szolgáltatásért, ha egyszer van más alternatíva is. Sokan a YouTube-hoz fordulnak zenéért, pedig léteznek nagyon jó minőségű internetes rádióadók is.
A legnagyobb magyar rádióadóknak van netes szolgáltatásuk is, amelyekhez a honlapjuk címét beütve lehet eljutni, ha pedig egy kis illegalitás-érzésre vágyunk, akkor érdemes meglátogatnunk a Tilos Rádió weboldalát. Nem sokan ismernek viszont külföldi rádióadókat, pedig ha már az embernek herótja van a Tankcsapdától, Republictól és a szokásos, rádiók által agyonjátszott zenekaroktól, érdemes színesíteni egy kicsit a palettát.
Rock-adó egyenesen Los Angelesből
A kedvencem erre a célra a KROQ. A honlapon a listen live-ra kattintva felugrik egy külön ablak, amelyben a 30 másodperces reklám meghallgatása után már indul is a jófajta rock. A KROQ Los Angeles legismertebb rádióadója, KROQ 2 néven van egy kistestvére is. A rádió sokféle zenével foglalkozik, és ami számomra pozitívum: amikor zenét hallgatunk (azaz nappal), ott (nagyjából) éjszaka van, vagyis a szokásos nappali beszélgetős műsorokról fájó szívvel le kell mondanunk, viszont ezért cserébe szinte folyamatos zenéhez van szerencsénk. A merítés igen nagy, van ott Morrissey-től kezdve Red Hot Chili Peppersen át Ozzy Osbourne-ig és indie-zenekarokig minden – a már említett felugró ablakban minden esetben kiírják, mit hallgatunk épp, úgyhogy ami tetszik, azt könnyedén megjegyezhetjük és később meg is szerezhetjük.
Ha viszont nem tetszene nekünk ez a kínálat, az ablak bal oldali hasábjában többféle szempont alapján választhatunk online amerikai rádióállomást. Kétféle szempont alapján csoportosítanak: az amerikai nagyvárosok rádiói közül is válogathatunk, de zsáner alapján is, azaz ha szeretjük a country-t, kapásból rendelkezésünkre áll jó pár country-adó, ugyanúgy, mint jazz, alternatív stb. (Érdemes belehallgatni a New York-i K-Rock adásába is, ők is nagyon jó zenét adnak.)
Amatőrök és Last.fm-utód
A live365.com oldalán lelkes amatőr rádiósok adásait hallgathatjuk: egyszerűen üssünk be egy kulcsszót az induláshoz (legyen ez például rock), aztán máris listázzák a rockot játszó rádiósok adásait.
A francia, de angol nyelven is elérhető Deezerolyasmi, mint a last.fm volt anno, nagyon nagy zenei bázissal rendelkezik, a meghallgatott számokat le is tölthetjük iTunes-on keresztül. 15 számot hallgathatunk meg regisztráció nélkül, viszont az ingyenes regisztrálást követően a meghallgatható zenék mennyisége végtelen.
Megemlítendő még az amerikaiak kedvenc netes zenehallgató szolgáltatása, a Pandora is, amely azonban sajnos hazánkban nem érhető el, csak ha illegális módon megváltoztatjuk az IP-címünket amerikaira.
Rengetegféle netes rádióadó van még ezeken kívül, remélem, sikerült támpontot adnom egy kis váltásra.
Forrás: ComputerWord