Tegyük biztonságosabbá az életet!
Nem írhatjuk le cikkeinkben elégszer, hogy az internet minden csodája ellenére egyre veszedelmesebb hely, s úgy látszik, egyre inkább az is marad. Ismét pár ötlet, hogy kicsit nagyobb biztonságban mozoghassunk a világhálón.
Biztonságos jelszavak
Ha minden regisztrált helyen más-más jelszót használunk a belépéshez, a fejünk előbb-utóbb szétrobban. A legtöbben ezért nyakra-főre ugyanazt az egy-két jelszót alkalmazzák, ami viszont biztonsági szempontból életveszélyes. Ha nyugodtan akarunk aludni, de a rengeteg jelszó megjegyzéséhez sincs kedvünk, használjunk jelszókezelőt.
A KeePass Password Safe ingyenes, nyílt forráskódú szoftver, amely nem csak a webhelyek jelszavait tárolja, de őrzi a bankkártya-számokat, azonosítókat, szoftverregisztrációs kódokat is. A bejelentkezést igénylő helyeken automatikusan kitöltheti helyettünk a rovatokat, és ami a legjobb, maga generál számunkra nagyon erős jelszavakat, amit mindjárt meg is jegyez. A használatához mindössze egy mesterjelszóra van szükség, ezt kell jó alaposan a fejünkbe vésnünk.
A KeePass Password Safe nem csak megjegyzi jelszavainkat, de jelszógenerátorával a létrehozásukban is segít
Tisztítsuk meg internetes profilunkat!
Az internet nagyszerű eszköz, hogy megosszuk élményeinket, gondolatainkat rokonainkkal és ismerőseinkkel, de ha nem vigyázunk, biztonsági szempontból rémálommá válhat. Azonban sokat tehetünk védelmünk érdekében azzal, hogy nem „potyogtatunk” magunk után veszélyes információ-morzsákat.
A Facebookon például érdemes áttanulmányozni a biztonsági beállításokat, amelyekkel hajszálpontosan szabályozhatjuk, mi az, amit a világ elé akarunk tárni, és mi az, aminek megtekintését csak a legszűkebb ismeretségi körünk számára engedélyezzük. A beállítási lehetőségek előhívásához először kattintsunk a Beállítások hivatkozásra, majd Adatvédelem sorban a beállítás elemre.
A Facebookon sokrétűen szabályozhatjuk a személyes adatok hozzáférését. Beállíthatjuk például, hogy a keresésekben ki milyen információkat lásson rólunk
Az iWiW-en nem ilyen kifinomultak a biztonsági lehetőségek, de azt itt is megszabhatjuk, hogy az adatlapunkon közölt mely információkhoz férhessen hozzá bárki, és melyekhez csak az ismerősök. A beállításokat a Profil-szerkesztés hivatkozásra kattintva tudjuk elérni.
Ha évek óta több közösségi portálon is jelen vagyunk, érdemes visszamenni, és törölni a régi, elhanyagolt fiókokat, amelyek esetleg még mindig megjelennek a Google találatok közt, holott már nem jellemzők ránk.
Végül ajánlatos egy kis időt szentelni arra, hogy meghatározzuk, milyen információkat szerezhetnek meg az utánunk kutatók a neten. A Google Profiles erre is lehetőséget nyújt.
Védjünk meg gyermekeinket!
Nem állhatunk ott a nap minden órájában gyerekeink mögött, hogy óvjuk és vigyázzuk internetes lépteiket, de nincs is rá szükség, mert néhány szoftver elvégzi ezt a munkát helyettünk.
Az interneten számos kereső van, amely gyerekbarát találatokat adnak vissza. A KidRex a Google SafeSearchöt és saját adatbázisát is felhasználja a nem megfelelő tartalmak kiszűrésére. A KidZui egy teljesen gyerekekre szabott böngésző: a felülete vicces, beépített eszközei pedig megvédik a kicsiket az internet veszélyeitől. Hasonló előnyöket kínál a szintén ingyenes, jelenleg 17 nyelven „beszélő” Kido’z, amellyel szintén kizárólag ellenőrzött tartalmakat lehet elérni. Sajnos egyik sem tud még magyarul, de remélhetőleg ez csak idő kérdése.
A barátságos felületű KidZui tartalomszűrése megvédi a kicsiket az internet káros hatásaitól
Forrás: PC-World